Siirry sisältöön Siirry chattiin
Lainahakemukset ja lainatiedot eivät ole käytettävissä 20.2. klo 12.00 – 22.2. klo 24.00

Aktian lainapalveluissa on huoltokatko, joka alkaa 20.2. klo 12 ja päättyy 22.2. klo 24. Katkon aikana ei voi tehdä lainahakemuksia, eivätkä lainojen tiedot ole saatavilla verkko- tai mobiilipankissa. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa haittaa.

Markkinaraati: Rahastot ovat turvallisin tapa hyötyä jenkkimarkkinasta

Markkinaraati: Rahastot ovat turvallisin tapa hyötyä jenkkimarkkinasta

Perjantai 27. lokakuuta 2023 Markkinaraati

Yhdysvaltain osakemarkkina on tuottanut pitkään paremmin kuin Suomen tai Euroopan osakemarkkinat. Kauppalehden Markkinaraadissa keskusteltiin siitä, minkälaisena mahdollisuutena Yhdysvaltain markkina näyttäytyy suomalaiselle osakesäästäjälle. Raadin mielestä esimerkiksi indeksirahastot ovat turvallisempi tapa hyötyä jenkkimarkkinasta kuin suorat osakesijoitukset.

Aiheesta olivat keskustelemassa Aktian sijoitusjohtaja Samu Lang, Nordnetin maajohtaja Suvi Tuppurainen sekä salkunhoitaja Mikko Linnanvuori OP Ryhmästä.

– Osakemarkkinat voivat olla hyvin epärationaalisia hyvin pitkään ilman minkäänlaista tarttumapintaa siihen, millä niitä koetetaan selittää. Pitkällä aikavälillä yritysten tulokset, osingonmaksukyky ja osakekurssit tarvitsevat kuitenkin markkinan talouskasvun tuekseen. Lyhyellä aikavälillä korkoshokit voivat vaikuttaa osakesijoitusten arvostuksiin paljonkin. Rahastossa ammattilainen analysoi ja tekee sijoitusratkaisut, Aktian Samu Lang totesi keskustelussa.

Videon toistaminen vaatii sivuston kaikkien evästeiden hyväksymisen.