Siirry sisältöön Siirry chattiin
SEPA-pikasiirtojen häiriö on korjattu, ja maksuja voi tehdä nyt normaalisti Euroopanlaajuisen ongelman vuoksi kaikkia SEPA-pikasiirtoja ei voitu eilen välittää. Käsittelemättömät SEPA-pikasiirrot on hylätty: maksutapahtuma ei ole mennyt vastaanottajalle, eikä maksua ole myöskään veloitettu tililtä. Seuraa tiliotetta ja tilitapahtumia, jotta saat vahvistuksen toteutuneista maksutapahtumista.
Markkinaraati: Mitä viennille kuuluu?

Markkinaraati: Mitä viennille kuuluu?

Perjantai 22. marraskuuta 2024 Markkinaraati

Viikon Markkinaraadissa ruoditaan miten käy, jos Trumpin uhkaama kauppasota-asetelma toteutuu. Suomen vienti on ollut viime vuosina paineen alla, ja kilpailijamaat ovat onnistuneet kasvattamaan vientiään Suomea tehokkaammin.

Aktian pääekonomisti Lasse Corin pohti Suomen viennin haasteita ja mahdollisuuksia. Kilpailija- ja verrokkimaa Ruotsi on onnistunut kasvattamaan sekä tavara- että palveluvientiään, kun taas Suomi on jäänyt jälkeen. Corinin mukaan Ruotsin menestys selittyy osittain merkittävästi suuremmilla investoinneilla tuotekehitykseen. Ruotsi on myös menestyksekkäästi houkutellut varoja ulkomailta suuria rahoituskierroksia vaativiin hankkeisiin.

- Ruotsi pärjää mielestäni siinä selkeästi paremmin, Corin sanoo. Northvolt on kerännyt 16 miljardia dollaria rahoitusta. Se on aivan huikea määrä.

Donald Trumpin uhkaamat tuontitullit herättävät kuitenkin huolta. Corin uskoo, että jonkinlaisia tulleja todennäköisesti tulee, mutta täysimittaista kauppasotaa ei synny. Tullien vaikutusta suomalaisyritysten vientiin on vaikea arvioida. EU:n sisämarkkinoiden toimivuus on Suomelle ensiarvoisen tärkeää.

- En tiedä onko kauppasota hyvä millekään maalle, Corin toteaa.

Videon toistaminen vaatii sivuston kaikkien evästeiden hyväksymisen.