Siirry sisältöön Siirry chattiin
Lainahakemukset ja lainatiedot eivät ole käytettävissä 20.2. klo 12.00 – 22.2. klo 24.00

Aktian lainapalveluissa on huoltokatko, joka alkaa 20.2. klo 12 ja päättyy 22.2. klo 24. Katkon aikana ei voi tehdä lainahakemuksia, eivätkä lainojen tiedot ole saatavilla verkko- tai mobiilipankissa. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa haittaa.

Tiedote Aktia Emerging Market Corporate Bond -sijoitusrahaston sulautumisesta Aktia Emerging Market Bond+ -rahastoon

Lauantai 10. toukokuuta 2025 Asiakastiedotteet

Aktia Rahastoyhtiö Oy:n hallitus on 27.3.2025 hyväksynyt Aktia Emerging Market Corporate Bond 
-sijoitusrahaston sulautumisen Aktia Emerging Market Bond+ -sijoitusrahastoon. Finanssivalvonta on 5.5.2025 antanut luvan sulautumiselle. Kohderahasto Aktia Emerging Market Bond+ sijoittaa varansa pääasiassa kehittyvien maiden valtionlainoihin, ja sulautuvan rahaston sijoitukset tullaan myymään pois sulautumisen yhteydessä. Sulautuminen toteutetaan 12.6.2025. Sulautuminen ei edellytä rahaston osuudenomistajilta toimenpiteitä. 

Säännölliset rahastosäästösopimukset sulautuvassa rahastossa siirretään vastaanottavaan rahastoon, jos rahastosäästösopimuksen tekijä ei vaihda rahastoa, johon säästö kohdistuu tai lopeta sopimustaan viimeistään 10.6.2025.

Lunastus ennen muutosta ja muut tiedot

Jos osuudenomistaja haluaa lunastaa osuutensa sulautuvassa rahastossa tai vaihtaa ne jonkin toisen Aktia Rahastoyhtiö Oy:n hallinnoiman rahaston osuuksiksi, tulee toimeksianto lunastuksesta tai rahasto-osuuksien vaihdosta jättää 10. kesäkuuta 2025 klo 15.00 mennessä. Muussa tapauksessa toteutamme sulautumisen ja osuudenomistajalle kirjataan sulautumispäivänä rahasto-osuuksia vastaanottavasta rahastosta samasta euromääräisestä arvosta kuin millä osuudenomistajalla oli Aktia Emerging Market Corporate Bond -rahaston osuuksia. Emme veloita palkkiota lunastuksesta tai rahasto-osuuksien vaihdosta sulautuvan tai vastaanottavan rahaston osuudenomistajilta, jotka haluavat lunastaa tai vaihtaa omistuksensa rahastossa 7.5.2025 – 10.6.2025 välisenä aikana. 

Pyydämme huomioimaan, että rahasto-osuuksien myynnillä tai vaihdolla saattaa olla veroseuraamuksia osuudenomistajille.

Osuudenomistajia tiedotetaan asiakaskirjeellä. Säännöllisen rahastosäästäjien tulee tutustua Aktia Emerging Market Bond+ -rahaston avaintietoasiakirjaan. Rahaston tuotemateriaali löytyvät rahastokohtaisilta sivuilta