
Markkinaraati: Onko asuntoale pian ohi?
Tällä viikolla Markkinaraadissa keskustellaan asuntomarkkinoista. Onko asuntoale pian ohi? Mitä asuntokaupassa tapahtuu? Entä miksi asuntojen hinnat eivät nouse, vaikka kauppa käy jo hieman vilkkaammin? Markkinaraati antaa myös vinkkejä asunnon ostajille ja myyjille.
Aktian henkilöasiakasliiketoiminnan johtajan Camilla Karlbergin mukaan asunnon ostajien vaatimustaso asunnoille on hieman laskenut ja ostajilla on tällä hetkellä hyvin realistinen kuva omasta taloudestaan.
“Halutaan, että myös elämiseen jää rahaa ja on huomattu mitä taloudessa voi tapahtua”, Karlberg sanoo.
Karlberg sanoo, että asuntolainan hakijat toivovat tällä hetkellä hyväkuntoisia ja hyvin hoidettuja asuntoja ja ennen kaikkea ennustettavuutta.
“Monet haluavat aika tarkkaan tietää asumismenot, eikä haluta mitään yllätyksiä tulevaisuudessa”, Karlberg sanoo.
Tämänhetkinen rauhallisempi asuntomarkkinatilanne antaa Karlbergn mukaan myös enemmän aikaa ostajille myytävän kohteen tutkimiseen.
Markkinaraadissa pohdittiin myös vinkkejä asunnon ostajille. Karlberg toteaa, että silloin kun asuntomarkkinoilla on rauhallisempaa, asunnon myyjä valitsee usein sen ostajan tarjouksen, jonka kanssa hän voi tehdä nopean ja selkeän kaupan.
“Ennen kun lähtee katsomaan asuntoja ja tekemään päätöksiä niin on hyvä olla lainalupaus, jolloin myös tietää, että pystyy tekemään tarjouksen”, Karlberg sanoo.
Keskusteluun osallistuivat myös kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa ja Rakennusteollisuus RT:n pääekonomisti Jouni Vihmo.
Videon toistaminen vaatii sivuston kaikkien evästeiden hyväksymisen.