Eurooppa puolustaa paikkaansa geopolitiikan puristuksessa - sijoittajalle murroksessa piilee mahdollisuuksia
Tämä on mainos. Tutustu ennen lopullisen sijoituspäätöksen tekemistä tuotteen avaintietoasiakirjaan.
Aktia Autocall Euroopan Strategiset Yhtiöt II on nykyiseen geopoliittiseen tilanteeseen ankkuroitu sijoitustuote, jonka tuotto perustuu Euroopan kannalta strategisesti tärkeillä toimialoilla toimivien yhtiöiden kehitykseen. Aktian salkunhoitaja Anna-Liisa Rissanen ja strukturoiduista tuotteista vastaava johtaja Aki Lakkisto uskovat, että maailma on perustavanlaatuisesti muuttunut. Näyttää siltä, että paluuta globalisaation iloisiin vuosiin ei ole näköpiirissä, ja strateginen omavaraisuus on noussut pysyvästi talous- ja turvallisuuspolitiikan keskiöön. Enintään viisivuotinen sijoitus on merkittävissä 13.11.2026 asti.
Aktian asiakkaana, merkitse verkkopankissa Jos et vielä ole Aktian asiakas, varaa aika tästä
Aktia Autocall Euroopan Strategiset Yhtiöt II tarjoaa mahdollisuuden sijoittaa geopoliittisesti ajankohtaiseen teemaan, jonka taustalla vaikuttavat puolustuksen vahvistaminen, energiaomavaraisuus, teknologinen kehitys ja Euroopan kilpailukyvyn parantaminen. Sijoituksen tuotto on sidottu indeksiin, jonka yhtiöt toimivat muun muassa eurooppalaisen puolustusteollisuuden, teknologian, perusteollisuuden ja rahoituksen aloilla.
– Edellinen Euroopan Strategiset Yhtiöt -sijoituksemme onnistui hyvin ja erääntyi ensimmäisenä mahdollisena ajankohtana, Lakkisto sanoo.
Viimeisen vuoden aikana geopoliittiset jännitteet, pitkittyneet konfliktit ja globaalin kaupan epävarmuus ovat edelleen vahvistaneet käsitystä siitä, että Euroopan on vähennettävä riippuvuuttaan ulkoisista toimijoista ja vahvistettava omaa kilpailukykyään.
– Iso kuva tässä ei ole mitenkään merkittävästi muuttunut. Väittäisin, että tämä teema on jopa korostunut kuluneen vuoden aikana. Strateginen omavaraisuus, teknologinen riippumattomuus ja kilpailukyvyn vahvistaminen näyttävät olevan teemoja, jotka ohjaavat eurooppalaista päätöksentekoa vielä pitkään.
Kasvua haetaan omavaraisuuden kautta
Euroopan talouskasvu on ollut pitkään hidasta, minkä vuoksi EU:ssa on käynnistetty useita kilpailukykyä vahvistavia hankkeita. Tavoitteena on sekä vahvistaa taloutta että vähentää riippuvuutta ulkoisista toimijoista.
Rissasen mukaan Euroopan vahvuudet löytyvät erityisesti teollisesta osaamisesta, teknologiasta ja innovaatioiden hyödyntämisestä.

Anna-Liisa Rissanen ja Aki Lakkisto
– Euroopan on löydettävä oma roolinsa muuttuvassa maailmassa. Jos investoinnit onnistutaan kohdistamaan oikein ja toimeenpano etenee riittävän nopeasti, strateginen omavaraisuus voi muodostua merkittäväksi kasvun lähteeksi pitkälle tulevaisuuteen, Rissanen arvioi.
Strateginen omavaraisuus voi muodostua merkittäväksi kasvun lähteeksi pitkälle tulevaisuuteen
– Euroopalla on iso tahtotila saada kasvua aikaiseksi ja luoda kilpailukykyä. Muuten jäämme entistä heikompaan asemaan suhteessa Yhdysvaltoihin ja Aasiaan. Ei riitä, että vältytään ulkoisilta iskuilta. Meidän on pystyttävä oikeasti olemaan kilpailukykyinen, mutta samalla myös varteenotettava kumppani.
Puolustus on yksi näkyvimmistä painopisteistä, mutta yhtä tärkeässä asemassa ovat energia, infrastruktuuri ja teknologinen kehitys. Esimerkiksi datakeskusten voimakas kasvu lisää energiantarvetta merkittävästi.
Tekoälyssä Euroopalla on toinen mahdollisuus
Tekoälyn nopea kehitys on avannut uuden ulottuvuuden keskusteluun strategisesta omavaraisuudesta. Eurooppa ei ole mukana tekoälykehityksen eturintamassa Yhdysvaltain ja Aasian kanssa. Euroopalla on kuitenkin Rissasen mukaan toinen mahdollisuus, vahva teollinen perusta.
Keskeinen kysymys on, miten tekoäly saadaan integroitua tehokkaasti näihin prosesseihin ja yritysten toimintaan.
– Tiedetään hyvin, että Eurooppa ei pysty kilpailemaan Yhdysvaltain tai Aasian kanssa AI-infran tai frontier-teknologioiden kehittämisessä, mutta kilpailuetu voi löytyä niiden soveltamisesta ja implementoinnista eri toimialoille. Euroopalla on pitkä historia korkealaatuisessa valmistavassa teollisuudessa, automaatiossa ja insinööriosaamisessa. Keskeinen kysymys on, miten tekoäly saadaan integroitua tehokkaasti näihin prosesseihin ja yritysten toimintaan. Miten Eurooppa voi luoda riittävän suuren kotimarkkinan täällä kehitetyille ratkaisuille? Tämä näkökulma ehkä vähän puuttuu keskustelusta tällä hetkellä, kun keskitytään lyhyemmän aikavälin voittajiin.
– Euroopan on pakko reagoida mahdollisimman nopeasti. Kehitys on nopeaa ja jos jäämme jälkeen, ei sitä kurota hetkessä umpeen, Rissanen painottaa.
Riskit liittyvät kasvuun ja politiikkaan
Pitkän aikavälin näkymä omavaraisuuden vahvistumiselle on selkeä, mutta riskejäkin on. Keskeinen kysymys on, tuottavatko investoinnit riittävästi kasvua ja tuottavuutta. Myös poliittiset muutokset voivat hidastaa hankkeita.
– Euroopassa näyttää kuitenkin vallitsevan melko laaja yhteisymmärrys siitä, että kilpailukyvyn ja omavaraisuuden vahvistaminen on välttämätöntä. Pidän epätodennäköisenä, että jo julkistettuja investointeja jätettäisiin lähivuosina toteuttamatta esimerkiksi sen takia, että inflaatio on kohonnut ja kustannukset tulevat nousemaan. Pienillä poliittisilla värähtelyillä voi olla jopa investointeja kiihdyttävä vaikutus niin, että yritetään saada asioita maaliin mahdollisimman nopeasti, Lakkisto sanoo.
Talouden näkökulmasta huolta aiheuttavat erityisesti energian hinnan nousu, inflaatio ja rahoitusolosuhteiden mahdollinen kiristyminen.
– Euroopan markkina on kuitenkin näyttänyt yllättävänkin vahvalta. Yhtiöt ovat hyvässä kunnossa, mikä tietenkin luo hyvän pohjan tulevalle kasvulle, Rissanen muistuttaa.
Autocall-rakenne sopii epävarmaan aikaan
Aktia Autocall Euroopan Strategiset Yhtiöt II on kokeneille sijoittajille suunnattu enintään viisivuotinen strukturoitu sijoitus. Se voi erääntyä vuosittain ennenaikaisesti, jos kohde-etuutena oleva indeksi on tarkastelupäivänä vähintään lähtötasollaan. Sijoituksen erääntyessä maksetaan tuotto, joka on alustavasti 10 % vuodessa.
Sijoituksen tuotto on kertyvä. Vaikka menisi muutama tarkastelujakso niin, että tuottoehto ei täyty, nämä saamatta jääneet tuotot jäävät muistiin. Jos markkina sitten palautuu ja tuottoehto täyttyy myöhempänä tarkastelupäivänä, kertyneet tuotot maksetaan kaikilta vuosilta kerralla.
Tuottoa myös laskevassa markkinassa
Autocallin vahvuus on, että tuotto ei perustu kohde-etuuden nousun määrään. Tällä kertaa sijoitukseen liittyy vielä lisäehto, jonka seurauksena sijoitus voi erääntyä tuotollisena myös rajatusti laskevassa markkinassa.
Sijoitus tarjoaa suojaa kohde-etuusindeksin 30 %:n laskua vastaan, ja mikäli sijoituksen viimeisenä tarkastelupäivänä laskua on enintään tämän verran, palautetaan sijoitettu pääoma kokonaisuudessaan eräpäivänä merkintäpalkkiota lukuun ottamatta, ja lisäksi maksetaan vielä puolet sijoitusaikana kertyneistä kuponkituotoista. Jos laskua on viimeisenä tarkastelupäivänä yli 30 %, sijoitus erääntyy tappiolla suoraan kohde-etuusindeksin kehityksen mukaisesti.
Sijoittajan kannalta oleellista on se, että kunhan kohde-etuutena oleva indeksi ei laske yli 30 % viidessä vuodessa, sijoitus erääntyy tuotollisena.
Sijoittajan kannalta oleellista on se, että kunhan kohde-etuutena oleva indeksi ei laske yli 30 % viidessä vuodessa, sijoitus erääntyy tuotollisena. Kyseessä on selkeä sopimus, joka tehdään merkintähetkellä. Sijoittaja tietää etukäteen, millä vähimmäisehdoilla sijoitus tuottaa ja millaisissa tilanteissa riski realisoituu. Tämä lisää ennustettavuutta aikana, jolloin maailmantilanteen tulkitseminen on poikkeuksellisen vaikeaa.
– Sijoituksen kuponkituotto on laajemman osakemarkkinan pitkäaikaiseen keskimääräiseen tuottoon verrattuna kilpailukykyinen, ja tämä rakenne tarjoaa mahdollisuuden positiiviseen tuottoon myös rajatusti laskevassa markkinassa. Tämä on sijoittajalle merkittävä lisäsuoja, Lakkisto sanoo.
Aktian asiakkaana, merkitse verkkopankissa Jos et vielä ole Aktian asiakas, varaa aika tästä
Aktia Autocall Euroopan Strategiset Yhtiöt II on 1–5 vuotinen sijoitustuote, jonka liikkeeseenlaskija on Natixis Structured Issuance S.A. ja takaaja Natixis. Autocall-sijoitukselle ei ole asetettu vakuutta. Autocall-sijoitukseen liittyy liikkeeseenlaskija- ja takaajariski, jonka toteutuessa liikkeeseenlaskija ja takaaja eivät maksukyvyttömyyden vuoksi pysty maksamaan lainaa takaisin. Sijoittamiseen liittyy aina riski sijoitetun pääoman menettämisestä osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Rahoitusvälineen arvo voi nousta tai laskea. Myös odotettu tuotto voi jäädä saamatta. Tämä ei ole Aktia Pankki Oyj:n antama yksilöllinen suositus asiakkaalle. Aktia Pankki Oyj ei vastaa asiakkaan sijoitustoiminnan tuloksesta. Asiakkaan tulee aina ennen sijoituspäätöksen tekemistä tutustua rahoitusvälineen ominaisuuksiin, kuluihin ja riskeihin, jotka ilmenevät esimerkiksi avaintietoasiakirjasta, lainakohtaisista ehdoista ja ohjelmaesitteestä. Avaintietoasiakirja, lainakohtaiset ehdot ja ohjelmaesite ovat saatavissa Aktia Pankki Oyj:n toimipisteissä ja kotisivuilla osoitteessa www.aktia.fi.