Siirry sisältöön Siirry chattiin
Lainahakemukset ja lainatiedot eivät ole käytettävissä 20.2. klo 12.00 – 22.2. klo 24.00

Aktian lainapalveluissa on huoltokatko, joka alkaa 20.2. klo 12 ja päättyy 22.2. klo 24. Katkon aikana ei voi tehdä lainahakemuksia, eivätkä lainojen tiedot ole saatavilla verkko- tai mobiilipankissa. Pahoittelemme katkosta aiheutuvaa haittaa.

Venäjän hyökkäys Ukrainaan on alkanut

Venäjän hyökkäys Ukrainaan on alkanut

Tiistai 22. helmikuuta 2022 Markkinakatsaukset ja sijoitusnäkemykset

Venäjä on eilen tunnustanut Itä-Ukrainan kansantasavaltojen Luhanskin ja Donetskin itsenäisyyden ja lähettänyt joukkojaan alueelle. Markkinareaktio on ollut riskin myyminen. Osakemarkkinat ovat globaalisti laskussa, valtionlainakorot ovat tulleet alas ja öljyn hinta on nousussa. Eniten on ymmärrettävästi lyöty Venäjän markkinaa, jossa osakkeet ovat laskeneet reippaasti, valtionlainakorot nousseet ja rupla heikentynyt.

Kun tämä ensimmäinen shokki markkinoilla on ohi, huomio keskittyy siihen, mitä tapahtuu seuraavaksi: kuinka suuria pakotteita Venäjälle tullaan asettamaan ja mitkä ovat Venäjän mahdolliset vastatoimet niin pakotteiden kuin mahdollisten uusien aluevaltausten suhteen. Jos Venäjä tyytyy vain ottamaan vallan nyt miehittämillään alueilla, niin markkinoiden näkökulmasta merkitsevää on pakotteiden suuruus ja laajuus. Jos vertailukohtaa hakee Venäjän Krimin valtauksesta helmikuussa 2014, niin markkinareaktiot jäivät hyvin maltillisiksi. Silloin tosin myös asetetut pakotteet olivat aika lieviä. Tällä kertaa pakotteet tulevat varmasti olemaan selvästi kovempia.

Pidämme toistaiseksi allokaatiomme ennallaan ja osakepainon neutraalissa. Ukrainan tilanteen vuoksi riskit markkinoilla ovat kasvaneet, mutta huomioiden alkuvuoden osakekurssien laskun myös osakkeiden arvostustasot alkavat olla houkuttelevilla tasoilla. Jos tilanne ei eskaloidu odotettua enempää, niin uskomme, että markkinat stabiloituvat nopeasti.


Markkinakatsauksen ovat kirjoittaneet allokaatiojohtajat Tommi Tähtinen ja Patrik Moring.