Tekoälysijoitusten uusi vaihe
Viimeisten kolmen vuoden aikana Yhdysvaltojen osakemarkkinoilla on ollut yksi teema ylitse muiden – tekoäly. Tekoälyn kehitystä ja laajenemista arkiseen ja ammattimaiseen käyttöön voidaan nopeudessaan pitää historiallisena. Historiasta voidaan myös hakea viitteitä sijoittamisen tueksi. Nyt kesällä 2026 yksittäisten yritysten osakekurssit ovat heiluneet poikkeuksellisen voimakkaasti. On syytä pohtia, mistä ilmiössä on kyse.
Kesän voimakkaita kurssiliikkeitä on hyvä peilata viime vuoden kehitykseen. Osakekurssit ovat nousseet nopeasti, ja maaliskuussa vauhti kiihtyi turbovaihteelle. Nousu on kuitenkin nojannut pääosin yhteen teemaan.
Tekoälybuumi nosti marginaalit ennätystasolle
Tekoälylaskentakapasiteetin voimakas rakentaminen on lisännyt kysyntää laajasti eri sektoreilla. Poikkeuksellisen kysynnän myötä monen suuren yhtiön tuotteista on pulaa, toimitusajat ovat pidentyneet ja hinnat ovat nousseet. Asiakkaat ovat valmiita sitoutumaan pidempiin tilaussopimuksiin ja vieläpä rahoittamaan kapasiteetin rakentamista ennakkomaksuilla. Tilausten saamapuolella olevien yhtiöiden kannattavuus on samaan aikaan noussut rakettimaisesti. Yksi esimerkki on Nvidia, jonka laskentasiruihin, palvelimiin ja tiedonsiirtoteknologiaan suuri osa edistyneimmistä datakeskuksista nojaa. Nvidian bruttomarginaali on noussut koronapandemiaa edeltävältä noin 60 prosentin tasolta nykyiselle liki 75 prosentin tasolle, ja tulosmarginaali 15–30 prosentin tasolta yli 50 prosentin tasolle. Samalla liikevaihto on yli kaksikymmenkertaistunut. Muistisiruvalmistaja Micronin muutos on ollut vielä dramaattisempi: bruttomarginaali on noussut noin 40 prosentin keskimääräiseltä tasolta yli 80 prosenttiin. Micronin osalta on hyvä pitää mielessä, että sen marginaalit heiluvat enemmän vuosien välillä liiketoiminnan luonteen takia. Esimerkkejä löytyy laajemminkin saman teeman ekosysteemistä.
Nykyisen kurssirallin taustalla ovat paitsi edellä mainittu kysynnän ja kannattavuuden kasvu, myös odotukset noususyklin jatkumisesta ennakoitua pidempään. Kuten niin usein aiemminkin, kun jokin teema nousee ilmiöksi ja sijoituksille saadaan satumaisia tuottoja, mukaan tulee sijoittajia, jotka ovat valmiita ottamaan korkeampaa riskiä. Velkavivun käytön laajeneminen lisää kurssien heiluntaa, kuten nyt kesällä on koettu.
Investointibuumi kohtaa markkinoiden lainalaisuudet
Yritykset investoivat ennätysmäärän rahaa vastatakseen kysyntään. Kun arvoketjussa on pullonkauloja, se oikeuttaa tällä hetkellä osalle ylisuuret voitot. Dynaamisessa markkinataloudessa ylisuuret voitot houkuttelevat aina kilpailijoita. Niin kauan kuin komponenttien kysyntä kasvaa, yritysten on investoitava uuteen kapasiteettiin, sillä kilpailijat kyllä investoivat tavoitteenaan täyttää kysyntä. Kesän aikana esimerkiksi Alphabet, voimakkaasti tekoälylaskentaan investoiva SpaceX, Oracle, Amazon ja SK Hynix ovat kaikki hakeneet sijoittajilta kymmeniä miljardeja joko oman pääoman (osakeanti) tai vieraan pääoman (velka) rahoitusta. Nämä uutiset muistuttavat sijoittajia puolijohdeteollisuuden perinteisestä syklisyydestä: kysyntä kasvaa – hinnat nousevat – kannattavuus nousee – investoinnit kiihtyvät – tarjonta kasvaa – hinnat laskevat – kannattavuus heikkenee. Nyt kysynnän kasvun ja tarjonnan jäykkyyden synnyttämä kannattavuusbuusti on ollut historiallinen, ja sijoittajat ovat alkaneet odottaa ”tällä kertaa tarina menee toisin” -kehitystä. Oman harmaan lisävärinsä investointiaaltoon tuovat yhtiöiden keskinäiset omistusjärjestelyt ja asiakasrahoittaminen.
Toisen marginaali on toisen kustannus. Alkukesästä Apple ilmoitti nostavansa mm. MacBookien, iMacien ja iPadien hintoja lähemmäs parikymmentä prosenttia. Myös pelikonsoleiden (Xbox, PlayStation, Nintendo) valmistajat ovat nostaneet hintojaan komponenttikustannusten paineessa. Tämä on muistutus siitä, että jonkun on maksettava mm. Micronin, Nvidian ja monen muun hirmutulokset. Historiassa komponenttien hintojen nousu on vaikuttanut tuotekohtaiseen kannattavuuteen. Seurauksena on usein ollut matalan marginaalin edullisten tuotteiden katoaminen markkinoilta, tuottajien siirtyminen halvempiin ja laadultaan heikompiin komponentteihin ja kuluttajahintojen nousu samalla, kun tuottajien kannattavuus heikkenee. Toisaalla niin kutsuttujen ”tokenien” eli tekoälylaskennan kustannusyksikön hinnat ovat laskeneet toukokuun lopusta alkaen alkuvuoden tason alapuolelle.
Viimeisenä keskeisenä tekijänä on syytä nostaa esiin datakeskusoperaattorien rahoituskustannusten nousu. Esimerkiksi SpaceX:n, Oraclen ja Coreweaven lainojen yrityskohtainen riskilisä on selvästi noussut kesän aikana. Kalliimpi lainan hinta vaikuttaa luonnollisesti investointien kannattavuuslaskelmaan.
Kiina haastaa tekoälymarkkinoiden valtiaat
Historiassa kiinalaiset yritykset ovat menestyksekkäästi seuranneet länsimaisten teknologiajohtajien onnistumisia ja tuoneet perässä markkinoille massoittain vastaavia, mutta merkittävästi edullisempia tuotteita. Viime vuosina Kiina on pyrkinyt nousemaan tuotannon arvoportaikolla ylemmäs, ja esimerkiksi autoteollisuudessa kiinalaiset valmistajat ovat onnistuneet nostamaan profiiliaan myös innovaatiojohtajina. Tekoälyn osalta moni muistaa alkuvuodesta 2025 DeepSeek-tekoälymallin lanseerauksen, joka aiheutti voimakkaan negatiivisen kurssireaktion. Sen jälkeen uusia kiinalaisia tekoälymalleja on tullut lisää markkinoille, viimeisimpänä Pekingiläisen Moonshot AI -yhtiön julkaisema avoin Kimi K3 -malli. Uutisten mukaan sen käyttökustannus on kymmenyksiä länsimaisista malleista. Lisäksi kiinalainen muistisiruvalmistaja CXMT listautui heinäkuussa Shanghain pörssiin ja kasvatti nopeasti markkina-arvonsa yli 500 miljardiin dollariin. Viimeisimpänä uutisena kiinalainen Shanghai Aishengna Electronic Technology Group ilmoitti kykenevänsä valmistamaan edistyneiden sirujen valmistamiseen tarvittavia laitteistoja. Edistyneitä siruvalmistuslaitteistoja on pidetty viimeisenä linnakkeena ylivoimaisen länsimaisen teknologian puolustuksessa. Uutisten mukaan Apple on jo lobannut Washingtonissa, jotta heidän sallittaisiin käyttää CXMT:n muistisiruja Kiinassa myytävissä tuotteissa. Osa länsimaisista yrityksistä on jo käyttänyt Moonshotin AI-malleja hillitäkseen tekoälyn käytön kustannuksia.
Vielä toistaiseksi tekoäly-yhtiöiden tulosraporteissa näkyy voimakasta positiivista kehitystä. Pilviä on kuitenkin alkanut muodostua taivaalle, ja sijoittajien on syytä arvioida kriittisesti sekä nykyisten sijoitustensa näkymiä että sitä, mitkä yhtiöt hyötyvät seuraavaksi markkinan muuttuvista ajureista.
Markkinakatsauksen on kirjoittanut Aktian osakesalkunhoidon johtaja Antti Raappana.
Aktia Pankki Oyj (”Aktia”) on tuottanut tämän katsauksen sijoittajien käyttöön. Informaatio on koottu julkisista lähteistä, joita Aktia pitää luotettavina. Aktia ei kuitenkaan vastaa sisällön oikeellisuudesta tai täydellisyydestä. Tämä katsaus on tarkoitettu yhtenä monista apuvälineistä avustamaan sijoittajan päätöksentekoa, mutta sijoittajan tekemä sijoituspäätös on viime kädessä hänen omansa ja sen tulee perustua sijoittajan riittävinä pitämiin tietoihin ja tutkimuksiin. Sijoittajan tulee huomioida markkinoilla nopeasti tapahtuvat muutokset ja niiden vaikutukset tämän katsauksen sisältöön. Aktia-konserniin kuuluvat yritykset, Aktian yhteistyökumppanit tai näiden yhtiöiden henkilökunta ei vastaa suorista tai epäsuorista tappioista tai vahingoista, jotka aiheutuvat tämän katsauksen tai sen osien käytöstä sijoitustoiminnassa. Katsauksen sisältämä informaatio on tarkoitettu sijoittajalle, jolle katsaus on esitetty, eikä sitä pidä antaa kenenkään toisen henkilön käyttöön. Tämän katsauksen kopioiminen tai lainaaminen kokonaisuudessaan tai osittain on kiellettyä ilman Aktian lupaa.
Sijoitustoimintaan liittyy aina taloudellinen riski. Asiakas vastaa itse omien sijoituspäätöstensä taloudellisista tuloksista. Tuotto voi jäädä saamatta ja sijoitetun pääoman voi jopa menettää ja sijoitus voi aiheuttaa taloudellisia tappioita. Rahoituspalvelujen ja tuotteiden kulut voidaan periä asiakkaalta sijoitustoiminnan tuloksesta riippumatta. Ennen sijoituspäätöksen tekemistä asiakkaan on syytä tutustua huolella sijoitusmarkkinoihin ja eri sijoitusvaihtoehtoihin. Aktia ei vastaa dokumentissa esitettyjen tuotto-olettamusten toteutumisesta. Esitettävät skenaariot ovat tulevan tuloksen arvio, joka perustuu aiempiin tietoihin siitä, miten tämän sijoituksen arvo vaihtelee, ja/tai nykyisiin markkinaolosuhteisiin, eivätkä ne ole täsmällinen indikaattori. Saatava tulos vaihtelee sen mukaan, millainen markkinoiden kehitys on ja miten kauan sijoitusta pidetään hallussa. Annetut tiedot eivät ole tae tulevasta tuotto tai arvonkehityksestä. Tämä katsaus ei perustu asiakkaan henkilökohtaisiin tietoihin eikä ole tarkoitettu sijoitusneuvoksi. Katsaus ei ole tarkoitettu sijoitustutkimukseksi, eikä sitä ei välttämättä ole laadittu sijoitustutkimuksen riippumattomuutta koskevien säännösten mukaisesti. Mahdollisesti esiteltyihin rahoitusvälineisiin ei sovelleta sijoitustutkimusta koskevia kaupankäyntirajoituksia. Asiakas voi joutua maksamaan muitakin kuin Aktian välityksellä suoritettavia veroja ja julkisia maksuja. Asiakkaan tulee olla tietoinen siitä, että sijoittamiseen ja sijoitusomaisuuteen liittyy veroseuraamuksia, joiden taloudellisia vaikutuksia ei välttämättä ole huomioitu tässä esityksessä. Tuleva tulos riippuu verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Asiakkaan pitää itse hankkia tarvittavat tiedot sijoitustensa ja niihin liittyvien päätösten veroseuraamuksista.