Kotimaisten POPS-pikamaksujen välitys Aktiassa päättyy 20.10.2026
Aktia luopuu POPS-pikamaksujen välityksestä. Jatkossa SEPA-pikasiirrot korvaavat POPS-maksut.
POPS-maksujärjestelmä on vain Suomessa toimivien pankkien käyttämä pikamaksujärjestelmä, joka on ollut käytössä vuodesta 1996 alkaen. POPS-maksuja on käytetty pääasiassa suurten ja/tai kiireellisten maksujen välittämiseen lähes reaaliaikaisesti.
20.10. jälkeen emme välitä Aktian tileiltä lähteviä POPS-maksuja, emmekä vastaanota toisten pankkien POPS-maksuja Aktian tileille. POPS-maksut liikkuvat edelleen niiden pankkien kesken, jotka ovat järjestelmässä mukana.
SEPA-pikasiirrot korvaavat POPS-maksut
Jatkossa SEPA-pikasiirrot korvaavat POPS-maksut. Asiakkaamme voivat tehdä lähteviä SEPA-pikasiirtoja verkkopankissa (henkilöasiakkaat myös mobiilipankissa), PSD2-kanavassa ja nykyisin myös yritysten aineistosiirtopalveluna, jos yrityksen käyttämä ohjelmistotalo tarjoaa palvelun yrityksen käyttöön.