Gå vidare till innehållet Gå vidare till chatten
En del av Aktia Banks ankommande betalningar är försenade Betalningarna krediteras till mottagarnas konton snarast möjligt. Vi beklagar eventuella olägenheter som störningen förorsakar.
Markkinaraati: Vindkraftens betydelse som placeringsobjekt ökar

Markkinaraati: Vindkraftens betydelse som placeringsobjekt ökar

Den 27 januari 2023 Marknadsrådet, Markkinaraati

Vindkraftens andel av energiproduktionen ökar snabbt när de ryska energikällorna ersätts för att tillgodose Finlands elbehov. Investeringar i vindkraft i Finland är intressanta för placerare, eftersom Finlands regleringsmiljö är förutsägbar och det finns utrymme för utbyggnad av vindkraften i Finland. Vindkraft återfinns bland annat i Aktias alternativa investeringsprodukter.

– Det är möjligt att placera i vindkraft på många olika sätt. Om man vill investera i ett börsnoterat vindkraftsbolag, måste man blicka bortom Finlands gränser. I Amerika finns redan bolag för förnybar energi med ett marknadsvärde av 150 miljarder dollar. Det finns många bolag värda en miljard euro i Europa, säger Aktias portföljförvaltare Juuso Kenkkilä i Kauppalehtis marknadsråd Markkinaraati.

I marknadsrådet diskuterades investeringar i vindkraft samt energiproduktion och elpriser även i övrigt. I diskussionen deltog förutom Kenkkilä också Pekka Salomaa, energimarknadsdirektör på Finsk Energiindustri rf, och Anni Mikkonen, verkställande direktör på Finska Vindkraftföreningen.