Gå vidare till innehållet Gå vidare till chatten
Marknadsrådet: Kommer vi att se fler börsintroduktioner på Helsingforsbörsen i år?

Marknadsrådet: Kommer vi att se fler börsintroduktioner på Helsingforsbörsen i år?

Den 2 maj 2025 Marknadsrådet, Markkinaraati

Denna vecka diskuterar marknadsrådet Markkinaraati börsintroduktioner. Hur mycket har börsintroduktionerna påverkats av Donald Trumps handelskrig och den åtföljande marknadsturbulensen? Kommer vi att se nya bolag på Helsingforsbörsen i år? Marknadsrådet Markkinaraati diskuterar också hurdana bolag som nu skulle behövas på börsen.

Antalet börsintroduktioner på Helsingforsbörsen har minskat under de senaste åren. Aktias portföljförvaltare Paavo Ahonen säger att utsikterna för årets börsintroduktioner i hög grad beror på hur marknadsläget utvecklas.

”Jag tror att det säkert finns många företag med börsplaner. Om marknadsläget blir positivare är det inte för sent att söka sig till börsen i ännu år”, menar Ahonen.

Ahonen lyfter fram att det vore intressant att bland annat få in fler stora och växande bolag som är attraktiva för placerare på Helsingforsbörsen.

”Det stämmer att de stora finländska börsbolagen är ganska industridominerade. Bland de större företagen är nog QT Group det enda företaget med en snabbare tillväxttakt”, säger Ahonen.

Marknadsrådet diskuterade också vad det lönar sig för placerare att lägga märke till när ett nytt bolag introduceras på börsen. Enligt Ahonen bör placerarna bland annat överväga om bolagets resultat är hållbart på längre sikt.

”Om resultatutvecklingen har varit exceptionellt positiv i närhistorien, är det bra att fråga sig varför. Om det goda resultatet inte bygger på någon hållbar orsak, kan det inte heller beaktas i introduktionspriset”, säger Ahonen.

I diskussionen deltog också Päivi Pakarinen, direktör med ansvar för börsintroduktionstjänster på EY Finland och PwC Finlands styrelseordförande Sari Eloheimo.

 För att spela videon måste alla cookies på webbsidan accepteras. Videon är på finska.