/aktia_brand_4_3_7.jpg?sfvrsn=1546cd4c_5)
Meddelande om avveckling av andelsserierna K och L i Aktia Capital, Nordic och Nordic Micro Cap-placeringsfonderna
Aktia Fondbolag Ab:s styrelse har den 7.5.2025 beslutat att avveckla andelsserierna K och L i placeringsfonderna Aktia Capital, Aktia Nordic och Aktia Nordic Micro Cap. Finansinspektionen har godkänt ändringarna i fondernas stadgar den 9.6.2025, och andelsserierna avvecklas den 8.8.2025.
Syftet med ändringarna är att förenkla Aktias fondstruktur och standardisera prissättningen. Ändringarna kräver inga åtgärder av fondandelsägarna.
Stadgeändringarna påverkar inte fondandelsägarna vars innehav inte tillhör K- eller L-andelsserierna.
Påföljderna av ändringen för fondandelsägaren
Förvaltningsavgiften för andelsserierna K och L är för närvarande 1,20 % + avkastningsbunden provision. I samband med avvecklingen överförs innehavet till motsvarande andelsserier med fast förvaltningsavgift enligt följande (förvaltningsavgift inom parentes):
Aktia Capital
- Innehav i andelsserie K överförs till fondens andelsserie A (1,83 %)
- Innehav i andelsserie L överförs till fondens andelsserie B (1,83 %)
Aktia Nordic
- Innehav i andelsserie K överförs till fondens andelsserie A (1,86 %)
- Innehav i andelsserie L överförs till fondens andelsserie B (1,86 %)
Aktia Nordic Micro Cap
- Innehav i andelsserie K överförs till fondens andelsserie A (1,99 %)
- Innehav i andelsserie L överförs till fondens andelsserie B (1,99 %)
Om innehavet i Aktia Nordic Micro Cap-fonden har ett anskaffningsvärde på minst 1 000 000 euro, överförs innehavet till fondens andelsserie C eller D, med en förvaltningsavgift på 1,36 %
Fondernas stadgar ändras enligt följande:
- Uppgifter om avkastningsbunden förvaltningsavgift har tagits bort från 6 § 1 kap.
Kunderna informeras personligen med meddelande i nätbanken eller per brev.
De uppdaterade fondstadgarna finns tillgängliga på fondernas produktspecifika nätsidor.