Gå vidare till innehållet Gå vidare till chatten
Fortsatt medvind för artificiell intelligens

Fortsatt medvind för artificiell intelligens

Den 22 september 2025 Marknadsöversikter och placeringsutsikter

Artificiell intelligens, AI, är ett placeringstema som fortsatt att dela placerarnas åsikter även i år. De flesta förstår och är eniga om att AI har kommit för att stanna och kommer att skapa omvälvningar inom nästan alla branscher på ett eller annat sätt. Oenigheten bland placerarna handlar snarare om huruvida de AI-relaterade bolagens värderingsnivåer och förväntningarna nu håller på att skena iväg. AI har ständigt dominerat nyhetsrubrikerna, och placerarna väntar alltid på nästa resultatperiod för att få mer insikt och information om hur de stora amerikanska AI-bolagen har utvecklats och hur deras framtidsutsikter har förändrats.

Praktiskt taget alla Mag 7-bolag är mer eller mindre AI-relaterade, och enligt vissa uppskattningar är närmare 50 % av S&P 500-indexets marknadsvärde i dag på något sätt kopplat till artificiell intelligens. Detta innebär att det är avgörande hur dessa bolags affärsverksamhet utvecklas i framtiden och hur de lyckas infria de höga förväntningarna som placerarna har ställt på dem. Om utfallet och förväntningarna inte alls möts, blir det ofta aktuellt med en korrigering på aktiemarknaden.

Ett spel man inte har råd att förlora

Nya geopolitiska spänningar mellan stormakter som USA och Kina står också i centrum för allt detta. AI är på sätt och vis ett spel som ingen stormakt har råd att förlora. Stormakterna vill därför avsevärt begränsa vilka saker, produkter och tjänster som ”fienden” har tillgång till. Detta har framgått exempelvis när i fallet Nvidia, där de amerikanska myndigheterna har begränsat försäljningen av åtminstone mer avancerade kretsar till exempel till Kina. Samtidigt har de kinesiska myndigheterna infört begränsningar och uppmanat bolagen att inte använda vissa kretsar från Nvidia. Jag anser dock att Nvidia har lyckats navigera mycket väl i dessa svåra vatten.

Efter den osäkra utvecklingen i början av året har AI återigen fått luft under vingarna under sommaren, i positiv bemärkelse. Det kontinuerliga nyhetsflödet om stora investeringar i artificiell intelligens och dess utveckling har tillfälligt skapat eufori bland placerarna. Det andra kvartalets resultatperiod räckte precis till för att hålla placerarna övertygade om att riktningen och takten var rätt. Oracles resultatrapport för några veckor sedan var en verklig överraskning i och med att bolagets AI-relaterade orderstock nådde en helt ny nivå.

Oracles resultat överraskade

Det traditionella, enligt vissa till och med lite trista bolaget Oracle har ökat sin andel av AI-relaterade molntjänster och bolagets aktie steg med cirka 40 % under en dag. Placerarna och analytikerna hade alltså helt underskattat Oracles förmåga att omvandla sig och utvecklas till en av de största vinnarna inom AI-trenden. Häri ligger naturligtvis risken för att nyheterna och förväntningarna mottas alltför positivt. Somliga var redan beredda att inkludera Oracle i Mag 7-bolagen. Detta är inte en rekommendation att placera i Oracle, men det är tydligt att placerarna nu också följer Oracle allt noggrannare som ett ”känselspröt” för hur AI utvecklas och växer.

Jag anser att det för närvarande är mycket svårt att motivera varför AI-relaterade företag helt skulle uteslutas från en bredare, diversifierad portfölj. Samtidigt gäller det dock att vara medveten om riskerna. Värderingsnivåerna har stigit något, även om man sällan kan säga att förväntningarna skulle skilja sig från verkligheten. AI är ändå på sätt och vis är ett ganska nytt fenomen, och det finns alltid en risk för att de höga förväntningarna fortsätter att skjutas fram. Efter en stark sensommar är ett lika positivt nyhetsflöde från sektorn inte längre att vänta, och följaktligen är det ett bra tillfälle för analytikerna och placerarna att fundera och reflektera över den positiva utvecklingen som vi sett hittills och göra sina bedömningar om den. Personligen förhåller jag mig positiv till dessa placeringsobjekt, och jag tror att många av objekten kommer att ge placerarna en bra avkastning även framöver.

Marknadsöversikten har skrivits av Aktias porföljförvaltare Andreas Bergman.

 

Aktia Bank Abp (”Aktia”) har producerat denna presentation för investerarnas bruk. Informationen är samlad från offentligt tillgängliga källor som Aktia anser vara tillförlitliga. Aktia ansvarar dock varken för riktigheten eller för fullständigheten av innehållet. Presentationen är till för att som ett hjälpmedel bland andra verktyg hjälpa investeraren att fatta beslut. Investerarens investeringsbeslut är i sista hand hans eget och det bör grunda sig på information och undersökningar som investeraren själv anser vara tillräckliga. Investeraren bör observera att det på marknaden kan ske snabba förändringar som påverkar uppgifterna i denna presentation. Aktias koncern- eller delägarbolag, samarbetspartners eller anställda vid nämnda bolag ansvarar varken för direkta eller indirekta förluster eller skador som förorsakas av användningen av denna presentation eller delar av den i investeringsverksamhet. Presentationens innehåll är riktat till den investerare som den presenterats för och skall ej ställas till någon annans förfogande. Kopiering eller citerande av denna presentation eller delar av den är förbjuden utan tillstånd av Aktia.

Investeringsverksamheten förknippas alltid med ekonomisk risk. Kunden ansvarar själv för de ekonomiska följderna av sina placeringsbeslut. Avkastning kan utebli och man kan t.o.m. förlora det investerade kapitalet. Kostnader för finansieringstjänsterna kan debiteras kunden oberoende av resultatet av placeringsverksamheten. Innan man fattar ett placeringsbeslut är det skäl att noggrant studera placeringsmarknaden och olika investeringsalternativ. Aktia ansvarar inte för att de angivna avkastningsantagandena förverkligas. De presenterade scenarierna är beräkningar av framtida resultat som bygger på tidigare uppgifter om hur värdet på denna investering varierat, och/eller gällande marknadsförhållanden, och är ingen exakt indikator. Investeringens utfall är beroende av marknadsutvecklingen och av hur länge du behåller investeringen. Informationen baserar sig på antaganden som utgår från den historiska avkastningen på olika finansierings-instrument men utgör ingen garanti för framtida utveckling av avkastning eller värde. Presentationen baserar sig inte på kundens personliga uppgifter och är inte avsedd som placeringsråd. Denna presentation är en del av Aktias marknadsföringsmaterial och har inte nödvändigt utformats enligt bestämmelserna för oberoende investeringsanalyser. De presenterade finansiella instrument omfattas inte av handelsbegränsningar som gäller investeringsanalyser. Kunden kan bli tvungen att betala även andra än via banken debiterade skatter och offentliga avgifter. Kunden skall vara medveten om att placeringar och placeringsegendom har skattepåföljder, vars ekonomiska effekter inte nödvändigtvis har iakttagits i denna presentation. Framtida resultatet omfattas av beskattning beroende på varje investerares personliga situation och som kan förändras i framtiden. Kunden bör själv skaffa nödvändig information angående skattepåföljder för sina placeringar och till dessa anknytande beslut.