Finansiering finns för bra projekt – Aktia uppmuntrar företag att söka tillväxt
”Det finns alltid finansiering för bra projekt”, försäkrar Anu Vainio, direktör för företagskundverksamheten på Aktia. Hon kullkastar också påståenden om att bankerna bromsar företagens tillväxt. Samtidigt efterlyser hon en bredare diskussion om alternativa finansieringsformer.
De finländska företagen upplever att tillgången till finansiering har skärpts. Enligt Företagarna i Finlands Företagargallup från oktober upplever en femtedel av SMF-företagen och över en tredjedel av industriföretagen att de blivit tvungna att avstå från tillväxtprojekt på grund av brist på finansiering.
Anu Vainio, direktör för företagskundverksamheten på Aktia, är medveten om företagens utmaningar. I motsats till intrycken i den offentliga debatten får företag lån i Finland, även små och medelstora företag.
"Banken erbjuder gärna lån till ett företag som har ordning på fundamenten. När lönsamheten, kassaflödet, soliditeten och säkerheterna är i balans, och projektet är väl planerat och lönsamt, finns det inget hinder för finansiering", säger Vainio.
Ju tidigare ett företag som vill ansöka om finansiering kontaktar banken, desto bättre blir slutresultatet. Det är också bra att komma väl förberedd till samtalet om finansiering och försäkra sig om att dokumentationen är i ordning.
"Framför allt är det bra att förbereda sig på att förklara förväntade kassaflöden, planer, budgetar och prognoser", påminner Vainio.
Samtalet börjar med att skapa en övergripande bild
Det lönar sig för företaget att tillsammans med banken eller en annan sakkunnig fundera på hur den optimala strukturen för företagets finansieringsbehov ser ut. Sami Laukkanen, som ansvarar för finansiering av maskiner och anordningar för industriföretagskunder på Aktia, berättar att finansieringssamtalet inleds med att få en helhetsbild över kundens situation.
"Vi vill inte enbart stödja oss på ekonomiska siffror. För oss är det också viktigt att förstå företagets affärsstrategi, i vilken riktning man vill utveckla verksamheten samt kundens önskemål och behov gentemot banken", fortsätter Laukkanen.
Enligt honom är finansiering med objektsäkerhet, i praktiken avbetalning eller leasing, det vanligaste valet för att finansiera maskiner och anordningar. Då behövs i princip inga ytterligare säkerheter. Detta gör det möjligt att spara säkerheterna för andra behov, såsom förbättringar av fastigheten, där balanslån kan vara ett lämpligt alternativ, sammanfattar Laukkanen.
Regleringen skärper lånevillkoren, men alternativ finns
Varför upplever då företagen att banken inte beviljar lån? En orsak är regleringen. Dess syfte är att trygga bankernas soliditet och driftsäkerhet, vilket förutsätter en effektiv riskhantering.
Anu Vainio efterlyser en bredare diskussion kring finansiering i Finland. Hon påminner att det hör till bankens uppgifter att bedöma kundens återbetalningsförmåga och optimera sina egna risker.
"Särskilt när det gäller företag som är på väg att ta ett tillväxtsprång kan finansieringsbehovet kräva en bredare finansieringsbas. Utöver bankfinansiering behövs alternativa finansieringskällor, uttryckligen riskbärande finansieringsformer. Banken är bara en aktör", påpekar Vainio.
Riskfinansiärer baserar sin verksamhet på en helt annan lönsamhetsmodell och accepterar en högre risknivå än banken. Enligt Vainio är den enda boten på de små företagens tillväxthinder tillräckligt mångsidiga finansieringskällor.
Aktia vill skapa välstånd i samhället och bidra till att goda idéer omvandlas till framgångshistorier.
"Vi uppmuntrar företag att våga eftersträva tillväxt och diskutera olika finansieringsalternativ som lämpar sig för företagets situation. Finland behöver djärva investeringar och tillväxtorienterade företag", säger Vainio
Alternativa finansieringsformer
När det gäller finansiering har företagen förutom banklån flera alternativ som betjänar olika behov och utgångslägen.
- Det statsägda Finnvera erbjuder i första hand borgen men även många finansieringslösningar. Till exempel Finnveras tillväxtlån är ännu ganska obekant i många företag.
- Dessutom finns det offentliga stöd och finansieringstjänster: Business Finland erbjuder lösningar för tillväxtorienterade företag, och NTM-centralernas utvecklingsunderstöd stöder små och medelstora företags tillväxt och internationalisering.
- Riskkapitalplacerare bidrar utöver finansiering även med värdefull kunskap och nätverk som företaget kan dra nytta av.
- I vissa situationer kan också crowdfunding vara ett fungerande alternativ.