Långsiktiga placerare kommer att dra nytta av dynamiken på den onoterade marknaden
Vi anser att alternativa investeringar utanför den likvida marknaden klarat stressen på marknaden väl under de senaste åren. Efter några mer utmanande år bjuder 2026 redan på starkare utsikter: exitar, kapitalåterbetalningar och ökade transaktionsvolymer.
Återhämtningen på buyout-marknaden skapar en stark utgångspunkt för 2026
Under sista kvartalet 2025 kunde man redan se en ökning i transaktionsvolymerna på den globala buyout-marknaden. En anmärkningsvärd trend på Private Equity-marknaden var ökningen av stora s.k. take-private-transaktioner (dvs. utträden ur börsen). Det starka slutet på året 2025 skapade en god grund för 2026, som stöds av räntesänkningarna i USA och de minskade värderingsskillnaderna. Återhämtningen av exit-volymerna under de kommande åren väntas sätta i gång en ny marknadscykel.
På den globala fastighetsmarknaden håller utsikterna också på att förbättras
På den globala fastighetsmarknaden har avkastningskraven på s.k. prime-fastigheter i huvudsak varit stabila redan i över ett år, och värdet på dem har inte på senare tid sjunkit till följd av högre avkastningskrav. Detta har för sin del lugnat ner fastighetsmarknaden och lagt grunden till att säljarnas och köparnas åsikter om prisnivåerna på objekten har närmat sig varandra.
Private Credit har mognat som tillgångsklass och etablerat sig i placerarnas portföljer
Inom Private Credit stöder sig den strukturella tillväxten även i fortsättningen på traditionella direct lending-strategier, dvs. buyout- och familjeföretagsfinansiering. Också strategier med högre avkastning, såsom distressed debt-finansiering och finansiering i specialsituationer samt låneportföljer med säkerhet (asset backed finance, ABF) och mer likvida strukturerade lånestrategier verkar dock bli attraktivare när placerarna ansöker om kompensation för stramare spreadar. På Private Credit-marknaden förväntas dessutom en refinansieringsvåg under 2026, eftersom låntagarna försöker dra nytta av lägre räntor.
Den onoterade marknaden erbjuder möjligheter att ta del av tillväxten inom servicesektorerna när ekonomin återhämtar sig
Placeringar på den onoterade marknaden är långsiktiga, och till exempel förväntas tullarnas inverkan på medellång sikt vara relativt liten. Detta beror delvis på att branschfördelningen på den onoterade marknaden är starkt koncentrerad till servicesektorerna, och till exempel cirka 85 procent av EU:s och Storbritanniens ekonomier består av tjänster. Genom att placera i till exempel Private Equity, Private Credit eller förnybar energi kan man ta del av tillväxten i många branscher, som t.ex. införandet av AI globalt stöder och som dessutom subventioneras särskilt i Europa.
Marknadsöversikten har skrivits av Aktias direktör med ansvar för alternativa investeringar Marjo Koivisto.
Aktia Bank Abp (”Aktia”) har producerat denna presentation för investerarnas bruk. Informationen är samlad från offentligt tillgängliga källor som Aktia anser vara tillförlitliga. Aktia ansvarar dock varken för riktigheten eller för fullständigheten av innehållet. Presentationen är till för att som ett hjälpmedel bland andra verktyg hjälpa investeraren att fatta beslut. Investerarens investeringsbeslut är i sista hand hans eget och det bör grunda sig på information och undersökningar som investeraren själv anser vara tillräckliga. Investeraren bör observera att det på marknaden kan ske snabba förändringar som påverkar uppgifterna i denna presentation. Aktias koncern- eller delägarbolag, samarbetspartners eller anställda vid nämnda bolag ansvarar varken för direkta eller indirekta förluster eller skador som förorsakas av användningen av denna presentation eller delar av den i investeringsverksamhet. Presentationens innehåll är riktat till den investerare som den presenterats för och skall ej ställas till någon annans förfogande. Kopiering eller citerande av denna presentation eller delar av den är förbjuden utan tillstånd av Aktia.
Investeringsverksamheten förknippas alltid med ekonomisk risk. Kunden ansvarar själv för de ekonomiska följderna av sina placeringsbeslut. Avkastning kan utebli och man kan t.o.m. förlora det investerade kapitalet. Kostnader för finansieringstjänsterna kan debiteras kunden oberoende av resultatet av placeringsverksamheten. Innan man fattar ett placeringsbeslut är det skäl att noggrant studera placeringsmarknaden och olika investeringsalternativ. Aktia ansvarar inte för att de angivna avkastningsantagandena förverkligas. De presenterade scenarierna är beräkningar av framtida resultat som bygger på tidigare uppgifter om hur värdet på denna investering varierat, och/eller gällande marknadsförhållanden, och är ingen exakt indikator. Investeringens utfall är beroende av marknadsutvecklingen och av hur länge du behåller investeringen. Informationen baserar sig på antaganden som utgår från den historiska avkastningen på olika finansierings-instrument men utgör ingen garanti för framtida utveckling av avkastning eller värde. Presentationen baserar sig inte på kundens personliga uppgifter och är inte avsedd som placeringsråd. Denna presentation är en del av Aktias marknadsföringsmaterial och har inte nödvändigt utformats enligt bestämmelserna för oberoende investeringsanalyser. De presenterade finansiella instrument omfattas inte av handelsbegränsningar som gäller investeringsanalyser. Kunden kan bli tvungen att betala även andra än via banken debiterade skatter och offentliga avgifter. Kunden skall vara medveten om att placeringar och placeringsegendom har skattepåföljder, vars ekonomiska effekter inte nödvändigtvis har iakttagits i denna presentation. Framtida resultatet omfattas av beskattning beroende på varje investerares personliga situation och som kan förändras i framtiden. Kunden bör själv skaffa nödvändig information angående skattepåföljder för sina placeringar och till dessa anknytande beslut.