Gå vidare till innehållet Gå vidare till chatten
Full fart och farliga situationer på räntemarknaden – hot eller möjlighet?

Full fart och farliga situationer på räntemarknaden – hot eller möjlighet?

Den 30 mars 2026 Marknadsöversikter och placeringsutsikter

I mars har vi återigen sett att läget på marknaden kan förändras snabbt. Den geopolitiska osäkerheten, det kraftigt ökade inflationstrycket till följd av fluktuationerna i oljepriset och förväntningarna på centralbankernas reaktioner har rubbat räntemarknaden under de senaste veckorna, men marknaden har fortsatt att fungera väl. Ur ränteplacerarens synvinkel finns det också goda sidor i situationen: risken prissätts mer synligt och avkastningsnivåerna har stigit, vilket öppnar möjligheter till selektiva placeringar.

Räntemarknaden fungerar bra under krisen

Räntehöjningarna i mars skakade ränteplacerarna, men räntemarknaden har hittills fungerat väl. Även om nyheterna, särskilt kring kriget i Iran, har orsakat snabba och kraftiga rörelser, har likviditeten varit fortsatt god både på nyemissionsmarknaden och sekundärmarknaden.

Utbudet av nya företagsobligationer har varit mindre än vanligt sedan kriget i Iran bröt ut, men såväl statsobligationer som IG- och HY-företagsobligationer har emitterats i jämn takt. I nyemissioner har efterfrågan varit förvånansvärt hög och nyemissionspremierna har förblivit måttliga. Under den andra veckan i mars emitterade till exempel Amazon eurodenominerade obligationer med ett totalt värde på 14,5 miljarder euro, vilket är den största emissionen av företagsobligationer i euro någonsin. På sekundärmarknaden har stämningen varit snarlik. De mest riskfyllda obligationerna är inte lika eftertraktade som vid årsskiftet, men både köp och försäljning har fungerat genomgående bra i hela kapitalstrukturen och i obligationer med olika kreditbetyg. Kassaflödena i räntefonderna har i huvudsak varit dubbelriktade och ingen egentlig försäljningsvåg har synts till.

Det finns alltså tillräckligt med likviditet åtminstone tills vidare, och det finns en känslig efterfrågan på risk inom handeln. Detta har synts som snabba nedgångar i marknadsräntorna så fort det har publicerats ens lite positiva nyheter. Fenomenet återspeglar också ett av de problem som för närvarande råder på marknaden. Priserna och avkastningsnivåerna uppvisar stora rörelser under en och samma dag, ofta på grund av en persons mer eller mindre sanningsbaserade kommunikation.

Det betalas återigen för risk

Marknadsräntorna har stigit kraftigt under de senaste veckorna, och en stor del av förändringen beror direkt på ökade inflationsförväntningar som leder till att marknaden prissätter kommande räntehöjningar. Som högst prissattes fyra höjningar för ECB i år, men i skrivande stund har prissättningen begränsats till ”bara” till tre räntehöjningar. Det bör dock påpekas att marknadens bedömningar av centralbankernas åtgärder sällan har varit pricksäkra. Även riskpremierna har stigit under de senaste veckorna, men tills vidare i en relativt dämpad takt. Det står dock klart att både ränte- och kreditrisker prissätts bredare i början av året.

När marknadsräntorna har stigit har man sett tydlig differentiering och spridning mellan tillgångsklasserna. Placeringar med högre risk och längre löptid drabbas hårdast, vilket är vanligt vid marknadsstörningar, och den här gången har också värdet på de statsobligationer som traditionellt fungerat som skyddshamn sjunkit i och med att den allmänna räntenivån har stigit. Den ökade differentieringen och spridningen är dock inte i sig ett negativt fenomen. Det skapar förutsättningar för en aktiv ränteplacerare som kan urskilja hållbara teman och lönsamma möjligheter på marknad som förändras snabbt.

Möjligheter i kristider

Det viktigaste diskussionsämnet på marknaden för närvarande är kriget i Iran och oljekrisen, men en eventuell AI-bubbla och problem på private credit-marknaden medför sina egna utmaningar. Trots att räntemarknaden fungerar är krisen inte över och det kan antas att osäkerheten kommer att fortsätta under våren. När det gäller mer riskfyllda placeringar har avkastningspotentialen ökat betydligt, men om krisen fortsätter kan priserna bli lidande.

Under osäkerheten förefaller korta ränteplaceringar vara ett attraktivt alternativ. Prissättningen av räntehöjningar har i synnerhet höjt den korta änden på räntekurvan, och kurvan har blivit betydligt plattare på grund av detta. Den låga räntenivån på kortfristiga placeringar i företagsobligationer ger ett gott skydd i en marknad med stigande räntor, samtidigt som nya placeringar görs på en ständigt högre avkastningsnivå tack vare snabb omloppshastighet. De kommande månaderna kommer att bli mycket intressanta ur placerarens perspektiv. Det finns risker i många på många olika håll, men det finns också möjligheter. 

Markandsöversikten har skrivits av Aktias portföljförvaltare Nicklas Nortamo.

 

Aktia Bank Abp (”Aktia”) har producerat denna presentation för investerarnas bruk. Informationen är samlad från offentligt tillgängliga källor som Aktia anser vara tillförlitliga. Aktia ansvarar dock varken för riktigheten eller för fullständigheten av innehållet. Presentationen är till för att som ett hjälpmedel bland andra verktyg hjälpa investeraren att fatta beslut. Investerarens investeringsbeslut är i sista hand hans eget och det bör grunda sig på information och undersökningar som investeraren själv anser vara tillräckliga. Investeraren bör observera att det på marknaden kan ske snabba förändringar som påverkar uppgifterna i denna presentation. Aktias koncern- eller delägarbolag, samarbetspartners eller anställda vid nämnda bolag ansvarar varken för direkta eller indirekta förluster eller skador som förorsakas av användningen av denna presentation eller delar av den i investeringsverksamhet. Presentationens innehåll är riktat till den investerare som den presenterats för och skall ej ställas till någon annans förfogande. Kopiering eller citerande av denna presentation eller delar av den är förbjuden utan tillstånd av Aktia.

Investeringsverksamheten förknippas alltid med ekonomisk risk. Kunden ansvarar själv för de ekonomiska följderna av sina placeringsbeslut. Avkastning kan utebli och man kan t.o.m. förlora det investerade kapitalet. Kostnader för finansieringstjänsterna kan debiteras kunden oberoende av resultatet av placeringsverksamheten. Innan man fattar ett placeringsbeslut är det skäl att noggrant studera placeringsmarknaden och olika investeringsalternativ. Aktia ansvarar inte för att de angivna avkastningsantagandena förverkligas. De presenterade scenarierna är beräkningar av framtida resultat som bygger på tidigare uppgifter om hur värdet på denna investering varierat, och/eller gällande marknadsförhållanden, och är ingen exakt indikator. Investeringens utfall är beroende av marknadsutvecklingen och av hur länge du behåller investeringen. Informationen baserar sig på antaganden som utgår från den historiska avkastningen på olika finansierings-instrument men utgör ingen garanti för framtida utveckling av avkastning eller värde. Presentationen baserar sig inte på kundens personliga uppgifter och är inte avsedd som placeringsråd. Denna presentation är en del av Aktias marknadsföringsmaterial och har inte nödvändigt utformats enligt bestämmelserna för oberoende investeringsanalyser. De presenterade finansiella instrument omfattas inte av handelsbegränsningar som gäller investeringsanalyser. Kunden kan bli tvungen att betala även andra än via banken debiterade skatter och offentliga avgifter. Kunden skall vara medveten om att placeringar och placeringsegendom har skattepåföljder, vars ekonomiska effekter inte nödvändigtvis har iakttagits i denna presentation. Framtida resultatet omfattas av beskattning beroende på varje investerares personliga situation och som kan förändras i framtiden. Kunden bör själv skaffa nödvändig information angående skattepåföljder för sina placeringar och till dessa anknytande beslut.